Προγράμματα σχολ. έτους 2011-12

Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα
"Νερό και … καθαρίσαμε!"
Στόχος της ομάδας ήταν να ενημερωθούν και να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές του σχολείου μας για την αξία του νερού στο περιβάλλον. Οι βασικές δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν από την περιβαλλοντική ομάδα ήταν οι ακόλουθες:
  • Αρχικά οι μαθητές αφού συγκέντρωσαν πληροφορίες από το διαδίκτυο και από διάφορα έντυπα προσέγγισαν το θέμα του Νερού ζωγραφίζοντας με το δικό τους τρόπο. Ετσι δημιούργησαν μια ενότητα «Νερό και εικαστικά». Μετά σχηματίστηκαν υποομάδες με θέματα: νερό και χορός, νερό και μουσική.
  • Δημοσίευσαν τις πληροφορίες που συγκέντρωσαν σε πίνακα ανακοινώσεων, ο οποίος πήρε μόνιμη θέση σε μια τάξη του σχολείου ελλείψει άλλου κοινού χώρου, όπου εκεί αναρτούσαν οι ομάδες συχνά τα θέματα που προέκυπταν από την πορεία των εργασιών τους.
  • Μια από τις ομάδες ασχολήθηκε με το θέμα «Νερό-Παράδοση , Μυθολογία» βρίσκοντας πλήθος παροιμιών.
  • Βιβλιοδέτησαν εργασία που αναφέρεται στο υδρογραφικό δίκτυο της Αττικής μελετώντας την οικονομική διαχείριση του νερού (προβλήματα λειψυδρίας, καταστροφές από το νερό ).
  • Εγραψαν δικό τους ποίημα για το νερό και την αξία του στη ζωή μας, το οποίο το μελοποίησαν και το χόρεψαν.
  • Επισκέφτηκαν το ΚΠΕ Ακράτας Κλειτορίας. Εκεί συζήτησαν για τις χρήσεις του νερού, την τροφοδοσία της Αττικής με αυτό, την αξία των υδροβιοτόπων κ.α. Εκαναν το γύρω της λίμνης Τσιβλού παρατηρώντας το φυσικό περιβάλλον συμπλήρωσαν φύλλο εργασίας και φυτολόγιο.
  • Επισκέφτηκαν το ΚΠΕ Αργυρούπολης. Συζήτησαν για το « κρυμμένο» νερό στα προϊόντα, την αλόγιστη χρήση στην καθημερινότητά μας, τα μέτρα προστασίας από τη σπατάλη του νερού. Επίσης συζήτησαν για τα ρέματα της Αττικής, επισκέφτηκαν τις εκβολές του ρέματος Γερουλάνου, όπου έκαναν επιτόπια χημική ανάλυση για να ελέγξουν τη ρύπανση του ρέματος από ανθρωπογενείς παρεμβάσεις.
  • Οι εργασίες ολοκληρώθηκαν με τη δημιουργία μιας δεκάλεπτης ταινίας η οποία προβλήθηκε σε όλες τις τάξεις του σχολείου προκαλώντας συζητήσεις γύρω από το θέμα του νερού και της αξίας του στη ζωή μας καθώς και της πιθανής μελλοντικής συμμετοχής των μαθητών σε ανάλογα περιβαλλοντικά προγράμματα.
Συντονιστής Εκπαιδευτικός: Κωνσταντινίδου Ευτυχία, κλάδου ΠΕ 04.05
Συμμετέχων εκπαιδευτικός: Πατσά Κανέλλα ΠΕ 07

Συμμετέχοντες μαθητές: 16 μαθητές από τη Α’ , Β’ και Γ’ Γυμνασίου

Συμμετοχή στο Φεστιβάλ της ΔΔΕ Ανατολικής Αττικής "Χόρεψέτο!2012"
Η Χορευτική Ομάδα «AnthousaCrew» παρουσιάζει το θέμα “Forget money-Just dance”
Χορευτική ομάδα: Αγκόλλι Γιώργος, Αποστολόπουλος Λεωνίδας, Ασλανίδη Φαίη, Γκολικάι Άντζελα, Μεχίλλης Γιάννης, Ντάλλαρη Μαρία, Ντόκο Χριστίνα, Πάστρα Ελένη
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Τριβυζά-Ζαγοριανού Αθηνά, Διευθύντρια

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

"Δυο διαφορετικοί κόσμοι, τα παιδιά του δρόμου και τα παιδιά του χαλιού. Η σύγκρουση μεταξύ αυτών των κόσμων είναι κάτι αναμενόμενο, όμως τι συμβαίνει όταν αυτοί οι κόσμοι ερωτεύονται; Ένα πλουσιόπαιδο ερωτεύεται μια κοπέλα του δρόμου και θα κάνει τα πάντα για να τη φέρει κοντά του. Και ενώ όλα φαίνονται να πηγαίνουν καλά, οι παρέες μπαίνουν στη μέση κι όχι μόνο προσπαθούν να χαλάσουν αυτή την αγάπη, αλλά ανοίγουν κι έναν πόλεμο μεταξύ τους. Αν η αγάπη υπερισχύσει και ξεπεράσει κάθε εμπόδιο, ποιο θα είναι το τέλος; Θα επιζήσει άραγε κανείς…;"