Δραστηριότητες σχολ. έτους 2011-12

Στιγμιότυπα από σχολικές γιορτές και εκδηλώσεις

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

1940: Σύμβολο απαράμιλλης ομοψυχίας.
Θεατρικό εορταστικής εκδήλωσης

«Τις μέρες εκείνες έκαναν σύναξη μυστική τα παιδιά και λάβανε την απόφαση, επειδή τα κακά μαντάτα πλήθαιναν στην πρωτεύουσα, να βγουν έξω σε δρόμους και σε πλατείες με το μόνο πράγμα που τους είχε απομείνει μια παλάμη τόπο κάτω από τ’ ανοιχτό πουκάμισο … οι νέοι που τους έλεγαν αλήτες».

(Άξιον εστί, Οδυσσέας Ελύτης)

Οι μαθητές διέθεσαν χειροποίητες κατασκευές και εδέσματα και με τη βοήθεια γονέων και κηδεμόνων. Τα έσοδα διατέθηκαν στο Σύλλογο Γονέων παιδιών με νεοπλασματικές παθήσεις "Πίστη"

Καρναβάλια, μεζέδες, χορός και ξεφάντωμα!

«Πατρίς να μακαρίζεις όλους τους Έλληνες, ότι θυσιάστηκαν για σένα, να σ’ αναστήσουνε, να ξαναειπωθείς άλλη μια φορά ελεύθερη πατρίδα που ήσουνα σβησμένη από τον κατάλογο των εθνών. Όλους αυτούς να τους μακαρίζεις. Εκείνοι οι αθάνατοι γιόμωσαν τον τόπο κόκαλα εκεί. Αυτήνοι σε ανάστησαν.
(Απομνημονεύματα Στρατηγού Μακρυγιάννη)

Οι μαθητές της Γ΄ Τάξης οργάνωσαν τη δική τους γιορτή για να αποχαιρετίσουν το Γυμνάσιο. Είχε απ΄ όλα: Αναμνηστικά μπλουζάκια που υπογράφηκαν από όλους, αποχαιρετιστήρια τούρτα και ένα ξεκαρδιστικό θεατρικό, όπου σατύρισαν τη σχολική ζωή.

Καλή τύχη και καλή πρόοδο παιδιά!

Άλλες δραστηριότητες

Λέμε όχι στο ρατσισμό
Διαδραστικός κινηματογράφος στο σχολείο
" ... Ο Λη από τη Κίνα, η Ντένε από την Αιθιοπία, ο Λόλη από την Αλβανία, η Βασιλική από τη Ρωσία και η Αγγελική από την Ελλάδα είναι μια ομάδα παιδιών που συνεργάζονται αρμονικά μεταξύ τους αλλά και με άλλες ομάδες παιδιών από διάφορα μέρη του κόσμου, για να πείσουν τους μεγάλους για τις πανανθρώπινες αξίες του καλού και του κακού αλλά και την ταυτόσημη ανάγκη όλων των παιδιών της γης, να αγαπήσουν και να αγαπηθούν, να μορφωθούν, να πιστέψουν σε ένα θεό, να αγωνιστούν για μια καλύτερη ζωή..."