Εργασίες μαθητών σχολ. έτους 2011-12

Μια συλλογή από εργασίες των μαθητών μας

Εργασία Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Α΄ Τάξης

Οι μαθητές μεταγράφουν σε κόμικ το διήγημα του Ι. Καλβίνο "Μανιτάρια στην πόλη" από το βιβλίο Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας της Α΄ Γυμνασίου

Εργασία Αγγλικών "The Internet"

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών αποφασίσαμε με τους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου, με αφορμή ένα κείμενο του σχολικού εγχειριδίου, να ασχοληθούμε με το θέμα του Διαδικτύου και το κατά πόσο έχει αλλάξει τη ζωή των ανθρώπων, δεδομένου ότι θεωρείται η μεγαλύτερη εξέλιξη στον τομέα της επικοινωνίας, καθώς και ένα αστείρευτο εργαλείο διασκέδασης και πληροφόρησης.
Έτσι δημιουργήσαμε ένα ερωτηματολόγιο (δείτε το ερωτηματολόγιο) που αποτελούνταν από 9 ερωτήσεις και το μοιράσαμε σε 180 ανθρώπους όλων των ηλικιακών ομάδων. Συγκεντρώσαμε τα στοιχεία, τα ταξινομήσαμε και αφού τα επεξεργαστήκαμε σε φύλλα εργασίας του Excel, τα αναλύσαμε με κριτήριο το φύλο και την ηλικία. Υπάρχει διαφορά μεταξύ ανδρών και γυναικών στον τρόπο χρήσης του Διαδικτύου; Πως επηρεάζει η ηλικία τις επιλογές των χρηστών; Η παρουσίαση (δείτε την εργασία) που δημιουργήθηκε αφορά τα σημαντικότερα συμπεράσματα της εργασίας μας.

Παρουσιάσεις στο PowerPoint

Εργασίες Χημείας